profil facebook Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie

Sieć biblioteczna

• Biblioteki Wydziałowe
  • Wypożyczalnia Językowa
  • Ośrodek Informacji Patentowej i Normalizacyjnej oraz Punkt Informacji Normalizacyjnej
  • Godziny otwarcia

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

• NUKAT - Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Bibliografia - Programy do zarządzania bibliografią

Programy do zarządzania bibliografią załącznikową

W przygotowaniu bibliografii załącznikowej do pracy dyplomowej lub publikacji naukowej pomocne są programy narzędziowe, które umożliwiają:

• Automatyczne tworzenie przypisów i bibliografii załącznikowej
  • Przeszukiwanie baz danych i katalogów online
  • Przenoszenie wybranych opisów bibliograficznych do swoich folderów
  • Dobór odpowiedniego formatu opisu bibliograficznego

Do najbardziej  popularnych  należą między innymi darmowe Zotero, Mendeley (www.mendeley.com) i Citavi (www.citavi.com – polska wersja) oraz komercyjne EndNote czy RefWorks.

Zotero  - bezpłatny dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox (od wersji 2.0) ułatwiający archiwizowanie i organizowanie źródeł informacji. Zotero został zaprojektowany przede wszystkim jako narzędzie wspomagające pracę naukową, ułatwiające tworzenie bibliografii. Program pozwala automatycznie przenosić dane z przeglądanych katalogów, baz danych, importować pliki zapisane na dysku komputera. Dane te możemy także samodzielnie uzupełniać i korygować.
Pomocne informacje znajdują się na stronie Jak zainstalować i skonfigurować Zotero?

EndNote Online (myendnoteweb.com)  - narzędzie do zarządzania bibliografią załącznikową. Służy do gromadzenia opisów bibliograficznych, a następnie wykorzystywania ich do tworzenia przypisów oraz bibliografii załącznikowej. Umożliwia nie tylko organizowanie zgromadzonych danych ale także dobór odpowiedniego formatu opisu bibliograficznego zgodnego ze stylem i formatem wymaganym przez wydawcę.
Narzędzie dostępne jest na platformie Web of Science w zakładce EndNote  w ramach licencji krajowej  poprzez sieć  wewnętrzną ZUT.

Przewodnik po EndNote Online

Logo - Infrastruktura i ¦rodowisko Narodowa Strategia Spójno¶ci
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
W Bibliotece realizowany jest projekt pt.: "Wyposażenie realizowanego budynku dydaktycznego Wydziału Informatyki i Biblioteka Główna Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie" Umowa nr UDA-POIS.13.01-003/08-0