profil facebook Biblioteki Głównej ZUT w Szczecinie

Sieć biblioteczna

• Biblioteki Wydziałowe
  • Wypożyczalnia Językowa
  • Ośrodek Informacji Patentowej i Normalizacyjnej oraz Punkt Informacji Normalizacyjnej
  • Godziny otwarcia

• NUKAT - Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Dokumentacja dorobku naukowego - Identyfikator ORCID

Identyfikator ORCID

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) to międzynarodowa organizacja non-profit oraz unikalny 16-cyfrowy numer, którego głównym zadaniem jest rozwiązanie problemu identyfikacji autorów prac naukowych m.in. w przypadku nazwisk popularnych (Kowalski, Nowak), alternatywnych wersji zapisu nazwisk ze znakami diakrytycznymi (Dürer, Durer, Duerer), ich transkrypcji/transliteracji (Czechow, Tchekhov) czy też zmiany nazwiska lub afiliacji autora w celu przypisania publikacji właściwej osobie, o wskazanym ID.

Podobne, niepowtarzalne identyfikatory znalazły zastosowanie m.in. bazach Scopus i Web of Science (Researcher ID). Systemy te jednak doceniły uniwersalny wymiar identyfikatora ORCID ułatwiając powiązanie publikacji autora w bazie z jego profilem w ORCID.
Szybko wzrasta też liczba wydawców wykorzystujących ORCID do identyfikacji autorów publikowanych prac.

Aby zarejestrować się w bazie ORCID i otrzymać swój unikalny numer należy wejść na stronę https://orcid.org/register

Więcej o praktycznym wykorzystaniu identyfikatora ORCID na blogu Emanuela Kulczyckiego: ORCID – identyfikator, który każdy naukowiec powinien mieć

Logo - Infrastruktura i ¦rodowisko Narodowa Strategia Spójno¶ci
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego